L.v. Beethoven | Bale Müziği, “Prometheus’un Yaratıkları”, Op. 43

Ludwig van Beethoven

Besteci: Ludwig van Beethoven (1770-1827)
Bestelenme Tarihi: 1801

Yazıyı okurken bir yandan da eseri dinlemek isterseniz aşağıdaki başlat tuşuna basmanız yeterli. Dinleyeceğiniz eser Yehudi Menuhin yönetimindeki Menuhin Festival Orkestrası tarafından 1970’te seslendirilmiştir.

 

Beethoven, 1. ve 2. Senfonileri arasında bale için tek eseri olan Prometheus’un Yaratıkları’nı besteledi. 1800’lü yıllarda Viyana’da bulunan rakip iki İtalyan bale ustasından Napoli’li bale yöneticisi S. Viganò’nun isteği üzerine Beethoven, konusunu mitolojiden aldığı ve uvertür, giriş ve 16 bölümden oluşan baleyi yazmış, Kontes Maria Christiane Fürstin von Lichnowsky’ye ithaf etmiştir. Viganò’nun, Kraliçe Maria Theresa’nın gözüne girmek ve bu bale savaşını kazanmak için librettosunu ve koreografisini hazırladığı Prometheus, ilk kez 28 Mart 1801’de Viyana’da Hofburg Tiyatrosu’nda sahnelenmiştir. İki saat süren ve Ateş Tanrısı Prometheus’un toprak ve sudan kadın ve erkek olarak iki insan yaratıp gökten çaldığı ateşle onlara hayat vermesini konu alan bale pek beğenilmemiş, Beethoven bile temsilden sonra Leipzig’deki yayıncısı Hoffmeister’e yazdığı mektupta bale yöneticisinin başarı kazanamadığını bildirmiştir.

Günümüzde, konser salonlarında tüm süresi 50 dakikayı aşan bale müziğinden seçilmiş Uvertür, Fırtına (La Tempesta), birinci ve ikinci perdeden müzikler içinde Gioia, Casentini ve Viganò’nun sololarıyla Pastoral gibi bölümler çalınmaktadır. Uvertür 3/4’lük ölçüde, Do Majör tonda, 16 mezür süren ağır (Adagio) tempoda bir girişle başlar, sonra da 4/4’lük ölçüde, çok neşeli ve parlak (Allegro molto con brio) tempoda sürer.[1]

 

[1] Aktüze, İrkin: Müziği Okumak, 1. Cilt. Pan Yayıncılık. İstanbul. 2002.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 + twenty =